ZELENÁ DUNAJSKÁ LUŽNÁ, n.o.

ZELENÁ DUNAJSKÁ LUŽNÁ NEZISKOVÁ ORGANIZÁCIA

pripravila na rok 2024 tieto akcie:

 1. Zimné obdobie je ako stvorené pre návštevy divadiel. Nám sa to pravidelne darí už roky a aj v piatok 9.2.2024 sme navštívili divadlo Novú scénu s predstavením "Dáš to". Bola to komédia o detstve, dospievaní, dospelosti, o prvých láskach, priateľoch, povahách 5 spolužiakov, ktorí sa stretnú po rokoch. Bolo to úsmevné, no poukazovalo to i na charaktery ľudí, ktoré sa menia rokmi a prostredím.

 2. Ďalšia návšteva divadla patrila Slovenskému národnému divadlu v Štúdiu s divadelným predstavením "Chaos" v sobotu 2.3.2024. Súčasná komédia o troch ženách, ktoré strácajú kontrolu nad svojimi životmi, až napokon skončia v úplnom chaose, nás pobavila. Výborné herecké obsadenie, komorné priestory a výborná atmosféra v SND. Prežili sme príjemný sobotný večer s našimi seniormi v krásnych priestoroch divadla.

 3. Vo štvrtok 14.3.2024 podvečer v cukrárni MaMi, nás sprievodca Marcel Šmátrala previedol krajinou Peru. Je to jedna z najatraktívnejších krajín Južnej Ameriky, krajina mnohých tvárí, ponúka pamiatky Inkov, vysokohorskú prírodu Ánd, pobrežie Tichého oceánu. Cestovateľský večer sa u našich seniorov teší veľkej obľube, lebo v príjemnom prostredí i spoločnosti sa dozvedia zaujímavosti rôznych krajín.


ZELENÁ DUNAJSKÁ LUŽNÁ NEZISKOVÁ ORGANIZÁCIA

pripravila na rok 2023 tieto akcie:

 1. V mesiaci január sa nám podarilo navštíviť divadlo Štúdio L+S, kde nás pobavila hra "Skaza Titaniku" - vtipná paródia pre dvoch hercov, ktorí špekuľujú nad tým, ako by si skazu Titaniku zahrali, keby tú možnosť mali. Milan Lasica pôvodný nápad rozvinul, text upravil a vznikla hra plná humoru, sebairónie a klaunských gagov v podaní Svätopluka Malachovského a Michala Kubovčíka. Bol to úsmevný večer, ktorý každému prospel.
 1. S kultúrou sme pokračovali aj v ďalšom mesiaci, kedy nás 6.februára cesta zaviedla do Radošinského naivného divadla. S výborným hereckým obsadením nás celý večer sprevádzal humor, zábava, spev, ale aj poučenie, múdrosť, rodinné vzťahy v živote. Hra pána Stanislava Štepku "Madona s dieťaťom" nesklamala a spríjemnila nám zimné večerné chvíle. 
 1. Mestské divadlo P.O. Hviezdoslava v mesiaci marec v sobotu 4.3.2023 nám otvorilo svoje brány a predstavilo komédiu "Kopny! Buchny! Ric!", ktorá nám priblížila život malého divadla, hercov, režiséra a znovuzrodenie divadelnej hry, ktorá sa stále ešte sama hľadá.  
 1. Cestovateľský večer s Marcelom Šmátralom vo štvrtok 16.3.2023 v cukrárni MaMi nás previedol exotickým a vzdialeným Thajskom. Spoznali sme krásy tejto krajiny, pamiatky, dozvedeli sme sa zaujímavosti zo života domorodcov, ako funguje školstvo, o náboženstvách a kráľoch v krajine, ale aj o nebezpečných plazoch, poslušných slonoch či nádherných orchideách.  
 1. V jarnom období sme pripravili celodenný zájazd do Českej republiky na stredu 17.5.2023. Krásy Vysočiny nás vždy oslovia a nebolo to inak ani tento raz. Impozantný barokový zámok Jaroměřice nad Rokytnou a prehliadka interiéru aj anglického parku, ktorý sa tiahne v krásnom prostredí k rieke Rokytná. Mestečko Moravské Budějovice a múzeum s Príbehom mesta a zámku. Do tretice hrad Bítov s miestnosťami vybavenými štýlovým, historickým nábytkom, odrážajúcim jednotlivé obdobia slohu, rozsiahla zoologická zbierka tuzemských i cudzokrajných zvierat a trofejí, zbierka vypchatých psov, miláčikov majiteľov hradu či funkčná historická hradná kuchyňa. Vyčerpávajúci zájazd, no dobrá nálada s našim milým Marcelom nás nikdy neopúšťa a preto sa budeme tešiť na ďalší poznávací zájazd.  
 1. Po letnej pauze sme opäť zorganizovali celodenný zájazd do Českej republiky vo štvrtok 28.9.2023. Tento zájazd za krásneho slnečného počasia smeroval do jedinečného mesta Telč, s prekrásnym historickým námestím, lemovaným gotickými a renesančnými mešťanskými domami s "podloubím" a vyzdobenými štítmi. Ďaľsia návšteva smerovala do novozrekonštruovaného zámku pri námestí, do záhrad a k rybníkom. Po obednej pauze, počas ktorej mohol každý navštíviť ďalšie múzeá alebo dobré reštaurácie či cukrárne, nás autobus doviezol na dominantný lovecký hrad Roštejn, ktorý sme tiež spoznali aj zvnútra, pôvodné obytné a reprezentačné miestnosti hradu ako je obrazáreň, erbovňa, či salón sv.Huberta. Bol to krásny deň, ktorý sa nám vydaril a všetci odchádzali domov veľmi spokojní.
 1. Cestovateľský večer v pondelok 6.11.2023 nás vniesol do ďalekej Ázie, do vzdialeného Vietnamu. V zaplnenej cukrárni v ZRC 2 v príjemnom prostredí nás posprevádzal štátom Vietnam sprievodca Marcel Šmátrala. Dozvedeli sme sa nielen o dávnej histórií štátu, ale aj o vojnách, víťazstvách, o súčasnom živote vo veľkomestách, na vidieku, o priemysle, dôležitom poľnohospodárstve, prírodných krásach, ostrovoch, jaskyniach. Upozornil nás aj na prírodné nebezpečenstvá, živočíchy, či choroby, ktoré sú súčasťou života vo Vietname. Život je tu veľmi odlišný od toho našeho európskeho, ale určite veľa ľudí na dovolenku Vietnam osloví a uspokojí. Tento cestovateľský večer bol veľmi náučný, inšpiratívny, príjemný. 
 1. Plný autobus vytešených lužňanov sa s nami vybrali vo štvrtok 16.11.2023 do divadla Štúdio l+s na hru "Môj dobrý kamarát", ktorá bola úplne skvelá. Vytvorila dobrú náladu a možno aj so zamyslením, či takých "dobrých kamarátov" nemáme v našej blízkosti aj my. Určite odporúčame návštevu tohoto divadelného predstavenia. 
 1. Adventný celodenný zájazd sme si tento rok 12.12.2023 užili klasicky so sprievodcom Marcelom a to južne od Dunajskej Lužnej. Navštívili sme mesto Komárno - milé Nádvorie Európy, historické centrum, námestie generála Klapku, Radnicu s námestím a sochou sv.Trojice, Baziliku sv.Ondreja. Po kávičke a krátkom presune nasledovala ďalšia zastávka v Maďarsku v Szentendre - malebné mestečko sv.Ondreja pri brehu Dunaja. Tu človek nájde maďarský vidiek, stredozemné prostredie, pokojnú atmosféru v úzkych uličkách, či na promenáde pri Dunaji. Mesto Budapešť sme spoznali autokarovou prehliadkou a potom priamo na vianočných trhoch na námestí pred Bazilikou sv.Štefana a na námestí Vörösmarty sme si vychutnali najkrajšiu atmosféru v Európe pri výbornom jedle, krásnej výzdobe, či domčekoch s množstvom výnimočných vianočných výrobkoch.
 1. Posledná aktivita v tomto roku bola návšteva Radošinského naivného divadla s hrou "Deti doby" v piatok 15.12.2023. V hojnom počte nás autobus vysadil pred divadlom a 160 minút smutno-smiešnej zábavy, piesní, tancov, zvratov i odkazov nás herci ako aj autor, Stanislav Štepka, neprekvapili. Opäť to bolo ako vždy výborné divadelné predstavenie, ktoré pobavilo, ale i poučilo. 


ZELENÁ DUNAJSKÁ LUŽNÁ NEZISKOVÁ ORGANIZÁCIA
pripravila na rok 2022 tieto akcie: 

 1. Prednáška "Cestovanie svetom" s naším dlhoročným sprievodcom Marcelom Šmátralom 27. januára 2022 a to po štátoch Litva, Lotyšsko, Estónsko.
 2. Prednášku "Cestovanie svetom" sme pripravili aj na 24. februára 2022 s Marcelom Šmátralom tento raz po Karibiku - Malé Antily.
 3. Prednáška "Cestovanie svetom" do tretice bola 7. apríla 2022 po európskom štáte Španielsku. Boli to zaujímavé poznávania histórie, mentality ľudí, spôsobu fungovania školstva, zdravotníctva, obchodu, dopravy, turizmu, gastronómie ale aj celkový náhľad na jednotlivé krajiny a ich vzťahov k prírode,susedným štátom, vierovyznaniu. Všetky tieto cestovateľské večery sa konali v ZRC 2 v príjemnom prostredí cukrárni MaMi pri dobrej kávičke, sladkých,či slaných pokušeniach.
 4. Návšteva RND v stredu 27. apríla 2022 a vynikajúce divadelné predstavenie "Pán strom". Autobusová doprava z Dunajskej Lužnej a späť bola tiež samozrejme zabezpečená.
 5. Celodenný zájazd po blízkych mestách a predsa nepoznaných 10. mája 2022 Modra, Pezinok. V meste Modra sme navštívili Slovenskú ľudovú majoliku, Múzeum slovenskej keramickej plastiky. V meste Pezinok sme absolvovali prehliadku zámku Šimák a jeho muzeálne priestory, degustáciu 4 vín v pivniciach zámku, prehliadku Malokarpatského múzea, ale i mesta Pezinok, no a seniori bez problémov zdolali výstup na vežu evanjelického kostola. Bol to krásny, vydarený zájazd.
 6. Celodenný zájazd do Rakúska do štajerského mesta Graz dňa 25. mája 2022. Hneď na úvod zájazdu sme sa výťahom dostali na hrad Schlossberg a k Hodinovej veži odkiaľ si každý vychutnal aj výhľady na mesto. Zostup po schodoch Zbratania a prehliadka samotného mesta. Perlou tohto mesta sú tunajšie katedrály s bohatým zdobením, Hauptplatz hlavné námestie s radnicou, Krainský dom Landhaus so svojim renesančným arkádovým nádvorím, Glockenspielplatz - doslovne Námestie zvonkohry. Slávnym rodákom z Grazu je cisár Ferdinand II, ktorý zveľaďoval mesto viacerými novými stavbami a patrí k nim aj mauzóleum rodiny. Absolvovali sme i vstup do 5 podlažnej Krainskej zbrojnici Landeszeughaus, ktorá združuje historické zbrane z celého Štajerska. Cestou k autobusu nás ešte oslovila výnimočná architektúra Kunsthaus - Domu umenia a umelého ostrova Murinsel na rieke Mur. Náročný zájazd ale predsa výnimočný a krásny.
 7. V mesiaci september 22.9.2022 sme mali opäť cestovateľský večer v cukrárni MaMi v ZRC 2, kde nám náš sprievodca Marcel podrobne predstavil krásy Islandu, krajiny chladu, vetra, prírodných úkazov, ale i zaujímavý život ostrovanov.
 8. Celodenný zájazd do Českej republiky dňa 19.10.2022 Velehrad-Živá voda- Archeoskanzen- Uherské hradiště- Bukovanský mlýn. Veľmi dobre vybraný a zorganizovaný program, vstupy, plný autobus a výborný sprievodca. Každý bod programu bol iný. Vo Velehrade sme spoznali nádheru Baziliky Nanebovzatia Panny Márie a sv. Cyrila a Metoda, v obci Modrá zase život vo vode, ktorý sme preskúmali z presklenného tunela. Hneď vedľa v Archeoskanzene nás domáci sprievodca previedol históriou Slovanov, no a v Uherskom Hradišti nás oslovilo historické centrum dvoch námestí. Na záver Bukovanský mlýn s jeho dominantou a krásnymi výhľadmi do okolia ukončil jednoznačne vydarený celodenný zájazd.
 9. Posledná tohtoročná aktivita bola celodenný adventný zájazd dňa 14.12.2022 do mesta Prostějov, Olomouc. Prostějov je elegantné mesto ktoré sme spoznali s naším sprievodcom Marcelom. V rámci návštevy mesta sme mali zabezpečenú prehliadku Novej radnice,ktorá sa vypína na námestí T. G. Masaryka. Uvideli sme secesne vyzdobený interiér, jednotlivé poschodia s históriou mesta,vstupnú halu, vestibul, nádherné schodisko, nahliadli sme do obradnej siene, do zasadacej a konferenčnej miestnosti, kde sme sa aj spoločne vyfotili. Po ochutnávkach na vianočných trhoch sme sa presunuli do mesta Olomouc. Tu po prehliadke mesta za pokojného sneženia v romantickom centre na námestí pri Radnici s orlojom, sme individuálne ochutnávali vianočné dobroty a pokupovali i malé milé podarúnky. Hovorí sa, že v Olomouci sú najkrajšie vianočné trhy v Českej republike a určite je to pravda. Bol to krásny adventný zájazd, ktorý ukončil naše aktivity v roku 2022.
Riaditeľ ZDL,n.o., Ing. Eugen Oltus 

ZELENÁ DUNAJSKÁ LUŽNÁ, n.o.

V roku 2009 sme spolu s manželkou a najbližšími založili neziskovú organizáciu ZELENÁ DUNAJSKÁ LUŽNÁ, n.o.

Prostredníctvom tejto neziskovej organizácie sme v našej obci Dunajská Lužná chceli pomáhať v niektorých oblastiach verejného života. Podľa dôležitosti sa pustiť do oblastí, ktoré sa dajú zvládnuť v rámci možností.

Informovanosť občanov v obci považujeme za jednu z dôležitých a základných vecí. Preto ako prvé sa nám podarilo vydávať občasník Zelená Dunajská Lužná a to od roku 2010. Prvé čísla boli len vo formáre A5, ale na základe požiadaviek občanov sme formát zväčšili, zvýraznili farebne. Tento časopis splnil očakávania a bol čítaným občasníkom v našej obci. Poukazoval na kladné, ale i na záporné veci, na podujatia, aktivity, ktoré sa dejú v obci, predstavovali sme výnimočných ľudí žijúcich v Dunajskej Lužnej. Po rokoch nás vystriedal obecný časopis "Lužniansky spravodaj", do ktorého aj teraz pravidelne prispievame.

Okrem iného sme sa pustili do čistenia verejných priestranstiev, výsadby zelene a tvorby nových detských ihrísk. V ZŠ v Dunajskej Lužnej aj za finančnej pomoci VÚC sa nám podarilo spolu so žiakmi v rámci brigád vysadiť množstvo stromov, kríkov, a vytvoriť bylinkovú záhradku. Pri Zdravotno-relaxačnom centre sme tiež upravili zanedbané verejné priestory a vysadili stromy, kvety, trávnik. Doteraz sa o tieto priestory nezištne staráme. Na Kvetoslavovskej ulici spolu so susedmi sa nám podarilo vybudovať detské ihrisko. Zanedbané a veľmi znečistené priestranstvo vyčistiť, vysadiť trávou a drevinami. Následne v rámci projektu cez SPP sme zakúpili detské preliezky, šmýkľavky, lavičku, oplotenie a počas brigád dotvoriť toto pekné detské ihrisko, na ktorom raz až dvakrát do roka stále robíme brigády spolu s deťmi a následne si opečieme dobroty pri ohníku.

Nezabudli sme ani na deti, dospelých, rodiny. Pomohli sme pri organizovaní veľkých akcií v našej obci v roku 2018: "Cesta rozprávkovým lesom" a "Beh Dunajskej Lužnej". Boli to vydarené akcie, na ktorých sa zúčastnili stovky ľudí, celé generácie rodín aj z okolitých obcí. Pomohli nám aj dobrovoľníci, ktorí boli na stanovištiach či už ako rozprávkové bytosti alebo pri behu na štarte, v cieli i po trasách daných akcií. Zato im patrí veľká vďaka. V ďaších rokoch sme sa týchto akcií nezúčastnili pre ich časovú náročnosť.

Naši seniori, na ktorých sa často a ľahko zabúda, sa stali našou hlavnou cieľovou skupinou. Pre nich sme organizovali nespočetné množstvo spoločenských, kultúrnych a poznávacích aktivít.

Od novembra 2010 sme pravidelne pripravovali v Miestnom kultúrnom stredisku stretnutia pod názvom "Pondelky pre seniorov" v podobe prednášok, prezentácií, besied, voľných posedení, či malých kurzov šikovných rúk. Mávali sme ich pravidelne niekoľko rokov cez zimné obdobie od októbra do marca. V tejto aktivite "Pondelky pre seniorov" už momentálne nepokračujeme, i keď by bol stále veľký záujem, ale nie sú k dispozícií vhodné priestory, keďže priestory v MKS slúžia teraz deťom.

Pri stretávaní so seniormi nám napadli ďalšie aktivity a to celodenné zájazdy po Slovensku, Čechách, Maďarsku a Rakúsku. Spoznali sme tak krásne miesta Slovenska a okolitých krajín so sprievodcami v jarných a jesenných mesiacoch. Navštívili sme aj v mesiacoch december vianočné trhy v mestách či v mestečkách. Pri týchto jednodňových výletoch sme vstúpili napríklad aj do parlamentu vo Viedni, Budapešti, spoznali sme nádherné hrady a zámky, katedrály, kostoly, výstavy, unikáty rôznych technológií napríklad mlynov, výroby piva, skanzeny, parky a iné neopakovateľné miesta.

V zimných mesiacoch stále pripravujeme návštevy kultúrnych stánkov ako SND, RND, Nová scéna, či Mestské divadlo P.O.Hviezdoslava a Štúdio L+S. Výber divadelných predstavení vyberáme tak, aby boli všetci spokojní a videli aktuálne nové predstavenia. Vstupenky sú zabezpečené vždy aj s autobusovou dopravou, čo je skvelé pre našich seniorov, keďže nás autobus pohodlne odvezie priamo pred divadlo a naspäť domov. Veríme, že sa podarí v tejto tradícií pokračovať a navštívime ďalších niekoľko vydarených divadelných predstavení.

Podrobnosti o pripravovaných akciách, nahlasovanie sa a iné informácie, môžete pravidelne sledovať na hlavnej stránke ZRC v časti - aktuality.