ZELENÁ DUNAJSKÁ LUŽNÁ, n.o. OZ

ZELENÁ DUNAJSKÁ LUŽNÁ, n.o. 

V roku 2009 sme spolu s manželkou a najbližšími založili neziskovú organizáciu ZELENÁ DUNAJSKÁ LUŽNÁ, n.o.

Prostredníctvom tejto neziskovej organizácie sme v našej obci Dunajská Lužná chceli pomáhať v niektorých oblastiach verejného života. Podľa dôležitosti sa pustiť do oblastí, ktoré sa dajú zvládnuť v rámci možností.

Informovanosť občanov v obci považujeme za jednu z dôležitých a základných vecí. Preto ako prvé sa nám podarilo vydávať občasník Zelená Dunajská Lužná a to od roku 2010. Prvé čísla boli len vo formáre A5, ale na základe požiadaviek občanov  sme formát zväčšili, zvýraznili farebne. Tento časopis splnil očakávania a bol čítaným občasníkom v našej obci.  Poukazoval na kladné ale i na záporné veci, na podujatia, aktivity, ktoré sa dejú v obci, predstavovali sme výnimočných ľudí žijúcich v Dunajskej Lužnej.  Po rokoch nás vystriedal obecný časopis "Lužniansky spravodaj", do ktorého aj teraz pravidelne prispievame. 

Okrem iného sme sa pustili do čistenia verejných priestranstiev, výsadby zelene a tvorby nových detských ihrísk. V ZŠ v Dunajskej Lužnej aj za finančnej pomoci VÚC sa nám podarilo spolu so žiakmi v rámci brigád vysadiť množstvo stromov, kríkov, a vytvoriť bylinkovú záhradku. Pri Zdravotno-relaxačnom centre sme tiež upravili zanedbané verejné priestory a vysadili stromy, kvety, trávnik. Doteraz sa o tieto priestory nezištne staráme. Na Kvetoslavovskej ulici spolu so susedmi sa nám podarilo vybudovať detské ihrisko. Zanedbané a veľmi znečistené priestranstvo vyčistiť, vysadiť trávou a drevinami. Následne v rámci projektu cez SPP sme zakúpili detské preliezky, šmýkľavky, lavičku, oplotenie a počas brigád dotvoriť toto pekné detské ihrisko, na ktorom raz až dvakrát do roka stále robíme brigády spolu s deťmi a následne si opečieme dobroty pri ohníku. 

Nezabudli sme ani na deti, dospelých, rodiny. Pomohli sme pri organizovaní veľkých akcií v našej obci v roku 2018: "Cesta rozprávkovým lesom" a "Beh Dunajskej Lužnej". Boli to vydarené akcie, na ktorých sa zúčastnili stovky ľudí, celé generácie rodín aj z okolitých obcí. Pomohli nám aj dobrovoľníci, ktorí boli na stanovištiach či už ako rozprávkové bytosti, alebo pri behu na štarte, v cieli i po trasách daných akcií. Zato im patrí veľká vďaka. V ďaších rokoch sme sa týchto akcií nezúčastnili pre ich časovú náročnosť. 

Naši seniori, na ktorých sa často a ľahko zabúda, sa stali našou hlavnou cieľovou skupinou. Pre nich sme organizovali nespočetné množstvo spoločenských, kultúrnych a  poznávacích aktivít.

Od novembra 2010 sme pravidelne pripravovali  v Miestnom kultúrnom stredisku  stretnutia pod názvom "Pondelky pre seniorov" v podobe prednášok, prezentácií, besied, voľných posedení, či malých kurzov šikovných rúk. Mávali sme ich pravidelne niekoľko rokov cez zimné obdobie od októbra do marca. V tejto aktivite "Pondelky pre seniorov" už momentálne nepokračujeme, i keď by bol stále veľký záujem, ale nie sú k dispozícií vhodné priestory, keďže priestory v MKS slúžia teraz deťom. 

Pri stretávaní so seniormi nás napadli ďalšie aktivity a to celodenné zájazdy po Slovensku, Čechách, Maďarsku a Rakúsku. Spoznali sme tak krásne miesta Slovenska a okolitých krajín so sprievodcami v jarných a jesenných mesiacoch. Navštívili sme aj v mesiacoch december vianočné trhy v mestách či v mestečkách. Pri týchto jednodňových výletoch sme vstúpili napríklad aj do parlamentu vo Viedni, Budapešti, spoznali sme nádherné hrady a zámky, katedrály, kostoly, výstavy, unikáty rôznych technológií napríklad mlynov, výroby piva, skanzeny, parky a iné neopakovateľné miesta.

V zimných mesiacoch stále pripravujeme návštevy kultúrnych stánkov ako SND, RND, Nová scéna, či Mestské divadlo P.O.Hviezdoslava a Štúdio L+S. Výber divadelných predstavení vyberáme tak, aby boli všetci spokojní a videli aktuálne nové predstavenia. Vstupenky sú zabezpečené vždy aj s autobusovou dopravou, čo je skvelé pre našich seniorov, keďže nás autobus  pohodlne odvezie priamo pred divadlo a naspäť domov. Veríme, že sa podarí v tejto tradícií pokračovať a navštívime ďalších niekoľko vydarených divadelných predstavení.

 

Podrobnosti o pripravovaných akciách, nahlasovanie sa a iné informácie, môžete pravidelne sledovať na stránke www.zrc.sk v časti - aktuality.

 

 

Nezisková organizácia Zelená Dunajská Lužná pripravila pre svojich priaznivcov na rok 2020 tieto akcie:

  1. V mesiaci február sa začala naša kultúrna cesta. Začali sme návštevou Štúdia l+s a divadelného predstavenia "Meno" v pondelok 17.2.2020. Komédia so skvelým obsadením, mimoriadnym situačným humorom pobavila každého a s úsmevom vo večerných hodinách sme sa spoločne autobusom vrátili do Dunajskej Lužnej.

  2. Vo štvrtok 5.3.2020 nám spríjemnila čas komédia "Mužské oddelenie" v Radošinskom naivnom divadle. Príbehy ľudí nám podali správu o stave duši ale nie o stave tela. Zacítili sme vôňu človečiny, vychutnali si hudbu v podaní tých najpovolanejších. Vydarené predstavenie ako vždy.

  3. Z dôvodu koronavírusu boli naplánované akcie zrušené aj návšteva SND. Náhradné termíny akcií Vám oznámime v dostatočnom predstihu.

     

Nezisková organizácia Zelená Dunajská Lužná pripravila pre svojich priaznivcov na rok 2019 tieto akcie:


1. V zimnom období sme si zvykli navštevovať bratislavské divadlá a tento rok to nie je inak. Vo štvrtok 24.1.2019 nás v Štúdiu l+s  pobavila hra "Listy Emilovi". S jedinečným, neopakovateľným humorom v podaní pána Milana Lasicu graduje táto hra, kde stvárňuje seniora v domove dôchodcov. Skvelé dialógy, piesne s budovateľskými i súčasnými šlágrami v podaní skvelých hercov obohatili toto predstavenie.

2. V stredu 13.3.2019 sme navštívili mestské divadlo MDPOH a užili si excelentné výkony hercov v divadelnej hre "Perníková dáma". Pod režisérskou taktovkou Valérie Schulzovej sa vynímali výborní herci ako Zuzana Fialová, Diana Mórová, Judit Bárdoš či Marián Mitaš. Veľmi dobrý výber hry pre divákov na zamyslenie i pobavenie.

 3. V mesiaci apríl sme pokračovali v našich návštevách kultúrnych stánkov, tento raz to bolo Radošinské naivné divadlo v utorok 16.4.2019 s hrou "Čo sa sníva trpaslíkom". Klasicky vydarené divadelné predstavenie plné humoru, piesní, tančekov a hlbokej myšlienky, ktorú vie jedinečne a svojsky podať vo svojich hrách pán Stanislav Štepka.

 4. Prvý jarný celodenný zájazd sme naplánovali do Maďarska v stredu 24.4.2019. Spolu s našim výnimočným sprievodcom Marcelom sme spoznali hrad a mesto Tata, vynovené krásne mesto Györ prepojené s našou slovenskou históriou a nakoniec staršie, ale milé mesto Sopron. Síce s problémami, ale nakoniec všetci sme prišli zdraví domov do Dunajskej Lužnej.

 5. Posledný jarný celodenný zájazd vo štvrtok 23.5.2019 sme venovali Českej republike.  Tento raz sme vybrali oblasť pri meste Brno, hrady Veveří a Pernštejn. Oba hrady sú historické skvosty, ktoré však potrebujú veľa financií na údržbu a zachovanie obkektov i pre ďalšie generácie. Mimoriadny vstup sme mali v Centre Eden, kde sme videli veľmi správnym spôsobom priblíženie: Žvota Pôdy, Panstva, Hanáckej vesničky, Pivovaru s vlastným pivom. Bolo to milé a náučné. Vo večerných hodinách sme sa dostali do svojich domovov plní zážitkov a hlavne všetci zdraví.

6. Jesenné obdobie sme začali celodenným zájazdom do Českej republiky v stredu 16. októbra 2019 a to do miest Litomyšl, Polička, Svitavy. Počasie nám zo začiatku neprialo, ale postupne sme vymenili dáždniky za slnečné okuliare, čo bolo veľmi príjemné. V Litomyšli sme absolvovali krátku prehliadku mesta, vstúpili aj do zámku Litomyšl a uvideli krásu 12 reprezentačných sál, barokové divadlo a záhradu. Po obedňajšej prestávke sme spoznali malé susediace mestečko Poličky, jeho unikátne opevnenie v dĺžke 1 220 metrov s 19 polkruhovými vežami. V rámci prehliadky mesta sa nám podarilo vstúpiť aj na toto opevnenie a vidieť mesto aj z výšky. Posledná zastávka tohoto dňa bolo mesto Svitavy, ktoré má v centre 2.najdlhšie podloubí v Českej republike. Niektorí si ho celé prešli, niektorí ochutnali kávičku, zákusky a iné malé dobroty. Večer sme sa šťastlivo vrátili do svojich príbytkov spokojní a plní zážitkov.

7.  V stredu 6.11.2019 sme navštívili divadlo Novú scénu a muzikál Cyrano z predmestia. Moderne naštudovaný príbeh lásky s mladou generáciou členov súboru divadla NS nám pripomenul hudbu Pavla Hammela, Mariána Vargu, Kamila Peteraja a pôvodný muzikál spred niekoľkých rokov8.

8. V popoludňajších hodinách v sobotu 30.11.2019 sme sa autobusom presunuli na vianočné trhy do srdca Bratislavy. V krátkosti sme si prešli námestia plné ľudí, ktorí tiež ochutnávali ponúkané dobroty, či kupovali vianočné darčeky. Večer nás už čakalo divadelné predstavenie v novej budove SND "Apartmán v hoteli Bristol". Toto predstavenie nás všetkých upútalo, pobavilo a odľahčilo od denných starostí. Obsadenie bolo excelentné, kostými krásne a celá výprava bezchybná. Spokojní sme v nočných hodinách prišli do našich domovov. 

9. Vo štvrtok 19.12.2019 sme pre Vás pripravili celodenný zájazd do Rakúska. Nádherný kláštor Stift Klosterneuburg a cisársky trakt sme prešli so sprievodkyňou v slovenskom jazyku. Kúpeľné mesto Baden so svojimi nádhernými pamiatkami,  parkami nám dopodrobna predstavil náš sprievodca Marcel. Samozrejme v individuálnom voľne sme ochutnali na vianočných trhoch rôzne dobroty, kúpili malé podarúnky pre našich najbližších. Pri krásnom počasí, výbornej atmosfére sme ukončili akcie pripravené pre Vás na rok 2019.

 

   
 

Ing.Eugen Oltus

riaditeľ ZDL,n.o.